OLVASD EL A SZÖVEGET!
CSEHSZLOVÁKIA
A POLITIKAI RENDSZER:
Az új ország egyik első döntése a nemesi előjogok eltörlése volt. 1920-ban elfogadták Csehszlovákia alkotmányát, amely az ország legfontosabb törvénye volt. Az ország élén a köztársasági elnök állt. Csehszlovákia első elnöke Tomáš Garrigue Masaryk lett, aki nagy népszerűségnek örvendett. Az országot a kormány irányította, a törvényeket a parlament hozta amelyet Nemzetgyűlésnek neveztek. A pártok szabadon működhettek, minden állampolgár részt vehetett a választásokon.
T.G. Masaryk elnök és a csehszlovák címer:
NEMZETISÉGEK:
Csehszlovákia soknemzetiségű állam volt. A csehek csak a lakosság kevesebb, mint felét adták, de még a szlovákokkal együtt sem tették ki a lakosság kétharmadát. Az új országban élt még kb. 3 millió német, 800 000 magyar, félmillió ukrán és még sok egyéb nemzetiség.
Csehszlovákia nemzetiségei:
A SZLOVÁKOK CSEHSZLOVÁKIÁBAN:
Csehszlovákia megalakulása után rengeteg szlovák intézmény jött létre (iskolák, egyetem, színház...) A szlovák területeken kevés volt a tanult ember, így sok cseh tanár, orvos és hivatalnok települt Szlovákiába, akik később nem akarták a helyüket átadni a szlovákoknak. A szlovákok szerették volna egyedül intézni a saját ügyeiket, vagyis autonómiát szerettek volna szerezni. Ezt azonban a csehek nem engedték, ami sok konfliktushoz vezetett.
A csehszlovák zászló, a szlovák Komensky Egyetem:
GAZDASÁG:
Csehszlovákia erős gazdasággal rendelkezett. Szlovákia a cseh területekhez képest azonban elmaradott volt. A németek és magyarok egykori tulajdonait (gyárak, földek, bankok) sokszor a szlovákok és csehek kaparintották meg. Az új ország hivatalos pénzneme a csehszlovák korona volt.
A csehszlovák korona:
MÁSOLD BE A JEGYZETET A FÜZETBE!
CSEHSZLOVÁKIA
A POLITIKAI RENDSZER:
Csehszlovákia (CSSZK) demokratikus állam volt. Az ország első elnöke Tomáš G. Masaryk lett. Az országot a kormány irányította, a törvényeket a parlament hozta.
NEMZETISÉGEK
CSSZK soknemzetiségű állam volt. A csehek és a szlovákok együtt a lakosság kétharmadát sem tették ki. Az új országban élt még kb. 3 millió német, 800 000 magyar, ukránok, lengyelek.
SZLOVÁKOK
CSSZK megalakulása után rengeteg szlovák intézmény jött létre (iskolák, egyetem, színház...) A szlovákok szerették volna autonómiát szerezni, ezt azonban a csehek nem engedték, ami sok konfliktushoz vezetett.
GAZDASÁG:
Csehszlovákia erős gazdasággal rendelkezett, a szlovák területek viszont elmaradottabbak voltak. Pénzneme a csehszlovák korona volt.